Skip to Content

Sprzedaż premiowa

Zmiana linii interpretacyjnej

W ostatnio wydawanych (w 2024 r.) interpretacjach podatkowych (np. 0113-KDIPT2-3.4011.354.2024.3.KKA, 0115-KDIT1.4011.867.2023.1.MST) prezentowane jest stanowisko, że ze sprzedażą premiową, a tym samym z ewentualną możliwością skorzystania ze zwolnienie z PIT określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT, można mieć do czynienia tylko i wyłącznie w przypadku tożsamości sprzedawcy i podmiotu wydającego nagrody: „/…/ kluczową przesłanką zwolnienia jest /…/ związek pomiędzy przyznaną nagrodą a dokonaną sprzedażą. Osobą (podatnikiem) korzystającą ze zwolnienia podatkowego może być w tym wypadku każda osoba, która otrzymała od sprzedawcy towaru lub usługi przyrzeczoną nagrodę w związku z zawarciem przez sprzedawcę umowy sprzedaży dotyczącej promowanego produktu, także inna, niż nabywca towaru lub usługi”. Organy podatkowe twierdzą zatem, że ww. zwolnienie z PIT ma zastosowanie tylko i wyłącznie do nagród wydawanych przez sprzedawcę kupującemu. Nabywca kupując dany towar za określoną kwotę zachowuje się w sposób określony przez podmiot przyznający premię (nagrodę). 

Natomiast interpretacje z lat wcześniejszych prezentowały zazwyczaj stanowisko, że sprzedaż premiowa może mieć miejsce również mimo braku tożsamości między sprzedawcą a organizatorem akcji promocyjnej wydającym nagrody. Zgodnie z takimi interpretacjami, z pojęciem „sprzedaży premiowej” miałoby się do czynienia, gdy otrzymanie przyrzeczonej nagrody związane jest z zakupem określonego produktu, nie tylko wówczas, gdy premię (nagrodę) wypłaca sprzedający. Argumentowano, że wykładnia językowa art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT pozwala na stwierdzenie, że wydanie nagród w ramach sprzedaży premiowej nie musi być związane relacją tożsamości sprzedawcy (podmiotu inicjującego akcję promocyjną) i podmiotu wydającego nagrody (podmiotu organizującego i przeprowadzającego akcję promocyjną na rzecz sprzedawcy). Uznawano, że użyty w tym przepisie zwrot "związanych ze sprzedażą premiową" wskazuje wyłącznie na bezpośredni związek samej premii (nagrody) z faktem dokonania określonego zakupu. 

Organy podatkowe, definiując pojęcie sprzedaży premiowej, odnoszą się do pojęcia sprzedaży w rozumieniu art. 535 kodeksu cywilnego, w świetle którego sprzedawca zobowiązany jest przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz. Odnosząc taką wykładnię do zagadnienia sprzedaży premiowej w komisie mogłoby się okazać, że nie jest możliwa sprzedaż premiowa w komisie z uwagi, że przeniesienie własności rzeczy następowałoby pomiędzy komitentem a kupującym, choć to komisant dokonywałby sprzedaży (w imieniu własnym) i wydawałby rzecz. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika natomiast, że pojęcie „sprzedaży premiowej” należy interpretować według znaczenia w języku potocznym. Przykładowe tezy z orzecznictwa: „Wyrażenie "sprzedaż premiowa" nie zostało zdefiniowane w języku prawnym, co nie pozwala na zdefiniowanie tego pojęcia poprzez odwołanie się do wykładni systemowej zewnętrznej. Kodeksowi cywilnemu nie jest bowiem znany taki rodzaj sprzedaży jak sprzedaż premiowa. Skoro wyrażenie "sprzedaż premiowa" zostało zaczerpnięte z języka potocznego, to i jego znaczenie dla potrzeb wykładni art. 21 ust. 1 pkt 68 i art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT należy przyjąć w znaczeniu potocznym”, „Zgodnie z Wielkim Słownikiem Języka Polskiego pojęcie "sprzedaż" oznacza oddawanie towarów lub usług za określoną sumę pieniędzy, z kolei "premia" nagrodę za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś, często mające zachęcić do czegoś osobę nagrodzoną”. Opierając się o powyższe tezy z orzecznictwa, można uznać, że komisant (jako sprzedawca) może dokonywać sprzedaży premiowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT.

Leasing gruntu a zmiana okresu leasingu – cz. 2