Skip to Content

Rabat a zmiana podstawy amortyzacji

Jak skorygować odpisy

W sytuacji, gdy kilka miesięcy po nabyciu środka trwałego i przyjęciu go do używania nabywca otrzymuje od sprzedawcy po-transakcyjny rabat cenowy, który nie jest efektem błędu rachunkowego czy też innej oczywistej omyłki, powstaje pytanie, czy i w jakim trybie nabywca powinien dokonać zmiany podstawy amortyzacji oraz stosownej korekty kosztów.

Otrzymanie takiego rabatu cenowego powoduje konieczność skorygowania in minus podstawy amortyzacji środka trwałego. Korekta taka (zmniejszenie) powinna być dokonana na bieżąco, tj. w miesiącu otrzymania rabatu, i od tak ustalonej podstawy amortyzacji nabywca powinien dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych.

Jeśli przyznanie rabatu po-transakcyjnego przez sprzedawcę nie jest efektem błędu rachunkowego ani innej oczywistej omyłki to należy uznać, że korekta in-minus dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych przez nabywcę powinna być dokonana jednorazowo, w miesiącu otrzymania rabatu. Brak jest w takich okolicznościach przesłanek, by korekty odpisów amortyzacyjnych dokonać wstecznie, za miesiące w których były dokonane. Do dnia otrzymania rabatu, wartość początkowa środka trwałego była bowiem określona prawidłowo.

 

Fundacja rodzinna
Na co trzeba uważać