Fundacje rodzinne korzystają ze zwolnienia podmiotowego z CIT. W praktyce jednak jest to zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, gdyż przysługuje ono fundacji rodzinnej wyłącznie w określonym zakresie.
W szczególności, zwolnieniem z CIT objęta jest wartość mienia wnoszonego przez fundatora do fundacji rodzinnej („FR”) na pokrycie jej funduszu założycielskiego, jak też inne świadczenia przekazywane na rzecz FR przez fundatora lub inne podmioty. Również przychody osiągane przez FR z dozwolonej ustawą o fundacji rodzinnej działalności gospodarczej będą, co do zasady, objęte zwolnieniem z CIT.
Zwolnienie z CIT nie obejmuje natomiast następujących kategorii przychodów:
· przychodów z budynków (gdy wartość budynków przekracza 10 mln zł i są one wynajmowane, dzierżawione),
· przychodów z działalności gospodarczej FR w zakresie niedozwolonym ustawą o fundacji rodzinnej; stawka CIT wynosi tutaj 25%; UWAGA: jeśli zyski osiągnięte przez FR z powyższej działalności będą przeznaczone na wypłatę świadczeń na rzecz beneficjentów, to będą one opodatkowane dwukrotnie, gdyż oprócz zapłaconego CIT 25%, FR zapłaci jeszcze 15% zryczałtowany CIT od wypłaconych świadczeń,
· niektórych przychodów z wynajmu, które podlegać będą CIT 19%.
Dozwoloną działalnością FR jest m.in. zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży. Jeżeli zatem mienie zostało nabyte w celu dalszej odsprzedaży, wówczas przychody z jego zbycia obciążane są CIT 25%. Zasada ta nie dotyczy jednak zbycia wszelkiego mienia. Sprzedaż przez FR mienia powinna być każdorazowo oceniana w zakresie przedmiotu oraz okoliczności takiej sprzedaży, w tym jej uzasadnienia ekonomicznego.
UWAGA: jeśli w przypadku zbycia przez FR mienia na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego z beneficjentem, fundatorem lub FR wystąpiłaby różnica między wartością rynkową przedmiotu transakcji a ustaloną ceną tej transakcji, różnica ta podlegałaby opodatkowaniu CIT 15% jako przychód z tytułu ukrytych zysków.
Realizowane przez FR świadczenia na rzecz beneficjentów podlegają obciążeniu CIT 15%. Podatek ten jest podatkiem o charakterze ryczałtowym, bez pomniejszenia o jakiekolwiek koszty lub odliczenia.
Z perspektywy PIT, świadczenia od FR podlegają podatkowi PIT w wysokości 10% i/lub 15%. Świadczenia uzyskiwane przez beneficjentów FR takich jak fundator oraz jego najbliższa rodzina (zaliczana do tzw. zerowej grupy podatkowej), mogą być natomiast zwolnione z PIT.
UWAGA: powyższe zwolnienie z opodatkowania PIT odnosi się do wartości świadczeń ustalonej zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy o fundacji rodzinnej. Aby jak największa część świadczeń otrzymywanych przez beneficjentów podlegała zwolnieniu z PIT, należy zadbać zatem o „korzystną” proporcję. Wpływ na nią ma skład fundatorów w FR, jak też to, kto (jaka osoba, podmiot) wnosi majątek do FR.
UWAGA: nie każdy majątek opłaca się wnosić do FR. Zależy to od kilku czynników: od rodzaju (przedmiotu) majątku, jego przeznaczenia przez FR (jak i przez kogo dany majątek byłby wykorzystywany). Przykładowo, nieopłacalne może okazać się wniesienie do FR środków pieniężnych, jeśli środki te zamiast zainwestowania byłyby wypłacane beneficjentom w ramach świadczeń z FR.